West Highland White Terrier

West Highland White Terrier

Na pierwszy rzut oka wydaje się małym i niewinnym białym pieskiem. Tak naprawdę jest on bardzo duży, a przynajmniej tak o sobie myśli. Dlatego dobrze się czuje wśród innych dużych psów. Jest terierem, który nie da sobie w kaszę dmuchać. Często nie życzy sobie, by domownicy kręcili się koło jego miski lub legowiska. Potrafi przy tym zareagować bardzo agresywnie. Podobnie może się zdarzyć, gdy będziemy chcieli wykonać zabiegi pielęgnacyjne. Pies ten jest po prostu niedotykalski. Wynika to z jego wielkiej godności osobistej. Pomimo tak sympatycznego wyglądu bezwzględnie wymaga szkolenia.

Fot. Randy Robertson

Fot. Randy Robertson

Historia rasy.

Wywodzi się ze Szkocji, a początków rasy należy doszukiwać się już w XVII wieku. Jest krzyżówką cairn teriera i teriera szkockiego, oraz miejscowych terierów krótkonogich. Bezpośrednią przyczyną wyhodowania białych terierów była pomyłka pułkownika Malcolma of Polltalloch, który na polowaniu nie odróżnił własnego psa od lisa i zastrzelił go niechcący. By uniknąć pomyłki w przyszłości, zabrał się za hodowlę białych terierów szkockich.

Na podstawie książki „Kynologia. Wiedza o psie” Jerzego Monkiewicza i Jolanty Wajdzik.

Zdrowie.

Współczynnik inbredu (powinien być jak najniższy) wynosi 5.5%.

Problemy zdrowotne:

  • Rodzice szczeniąt powinni być przebadani w kierunku dziedzicznych chorób oczu, oraz dziedzicznej choroby nerek i układu nerwowego.

Więcej informacji: http://www.dogbreedhealth.com/west-highland-white-terrier/