Parson Russel Terrier i Jack Russel Terrier

Parson Russel Terrier i Jack Russel Terrier

Jack Russell ma mieć wzrost 25 – 30 cm i wydłużoną sylwetkę, natomiast Parson Russell – około 35 cm. Ponieważ podział na dwie osobne rasy nastąpił stosunkowo niedawno, często ciężko jest odróżnić jedną odmianę od drugiej. Spotykamy jeszcze małe Parsony i duże Jacki. Tym bardziej ciężko jest mówić o różnicach w ich zachowaniach. Dlatego też opisuję te rasy wspólnie.

Są to psy myśliwskie, chętnie wynajdujące zapachy. Znajdą każdą dziurę w ziemi kryjącą zwierzątko. Również w domu potrafią zapolować na mysz. Są bardzo cenione przez myśliwych za ich zaciętość do pracy i odporność na warunki atmosferyczne. Mimo, iż potrafią być w domu piecuchami i najchętniej śpią pod kołdrą, to otoczenie tak mocno je fascynuje, że nie zważają nawet na srogie mrozy i głęboki śnieg.

Ich zachowania myśliwskie są wielką przeszkodą do pokonania dla osób, które chcą zainteresować psa innym sportem. Trzeba bardzo dużo cierpliwości i konsekwencji w działaniu, by przekonać go do pracy z nami. Jeśli jednak już nam się to uda, to będziemy mieli psa całym sercem poświęcającego się nowym zadaniom. Tak też było z naszą Parsonką, która początkowo zajmowała się wyłącznie szukaniem norek w ziemi i zabawami z innymi psami, za to potem, z pomocą surowego mięsa i piłeczki, udało się skutecznie wciągnąć ją w agility. Ostatnio nawet zakwalifikowała się i wystartowała w Mistrzostwach Świata Agility w Helsinkach.

Problematyczne jest u nich zachowanie się w stosunku do innych psów. Jeśli jakikolwiek wejdzie im w drogę, zwłaszcza podczas pracy, potrafią skutecznie odgonić intruza. Nawet czasem są agresywne do psów w sytuacjach dla nas niezrozumiałych, kiedy tylko one znają powód do wszczęcia bójki. Tak więc właściciel musi się wykazać dużym refleksem, by zapobiec takim zdarzeniom.
Ogólnie rasa jest trudna w wychowaniu. Za to możemy oczekiwać wspaniałego kompana do współpracy z nami.

Fot. Mark Robinson

Fot. Mark Robinson

Historia rasy.

Twórcą rasy Parson Jack Russell Terrier był pastor z hrabstwa Devon w Anglii John (Jack) Russell, zapalony myśliwy, dla którego wzorem przyszłej rasy była suczka Trump. Została ona uznana w 1990 roku, a w 2000 roku podzielono ją na dwie odrębne rasy. Rasa ukształtowała się ostatecznie w Australii.

Zdrowie.

Współczynnik inbredu (powinien być jak najniższy) wynosi 6% (Jack) i 9% (Parson).

Problemy zdrowotne:

  • Choroby oczu: pierwotne zwichnięcie soczewki (PLL), u Jacków także PRA (progresywny zanik siatkówki).
  • U Parsonów zaleca się badanie rzepki kolanowej i test na głuchotę, która może także występować u niektórych białych Jacków.

Więcej informacji – Jack: http://www.dogbreedhealth.com/jack-russell-terrier/

Parson: http://www.dogbreedhealth.com/parson-russell-terrier/