Staffordshire Bull Terrier

Staffordshire Bull Terrier

Mieszanka Buldoga i Terriera używana przez górników angielskich do walk psów. Gdy zostały one zakazane, rasa zaginęła. Została ona później odtworzona przez Amerykanów (najpewniej do walk psów) oraz przez Anglików – w celach historycznych. Stąd możemy się spodziewać u stafików mniejszej agresji, niż u większych pobratymców.
Jest to bardzo modna rasa w Anglii. Zapewne dlatego, że staffik jest bardzo sympatyczny i oddany człowiekowi. Chętnie pracuje i daje wtedy z siebie wszystko. Trzeba jednak bardzo uważać z ćwiczeniami wyczynowymi, gdyż połączenie pasji pracy z dużą masą ciała, w porównaniu do jego wielkości, może się źle skończyć dla stawów – zwłaszcza kolanowych. Dlatego np. przy agility lub frisbee trzeba szczególnie ostrożnie wprowadzać obciążenia i dobrze rozgrzewać psa przed treningiem lub zawodami.

Trzeba pamiętać, że są to psy obronne, które przy braku prawidłowego nadzoru nad nimi, mogą być niebezpieczne. Potrafią skutecznie pilnować swojego terytorium. Dlatego koniecznym jest przejście z nimi szkolenia posłuszeństwa.

Fot. Sam Fox Photography

Fot. Sam Fox Photography

Historia rasy.

Staffordshire bull terier powstał dopiero w XIX wieku, jako krzyżówka buldoga angielskiego z nieistniejącym już old english terierem i podobnymi psami. Hodowano go i używano głównie do walk psów, przede wszystkim w okolicach hrabstwa Staffordshire. Był tam niepokonany. W Anglii pies ten pozostał w niezmienionej postaci, natomiast w Ameryce wyhodowano z niego american staffordshire teriera i pit bull teriera.

Na podstawie książki „Kynologia. Wiedza o psie” Jerzego Monkiewicza i Jolanty Wajdzik.

Zdrowie.

Współczynnik inbredu (powinien być jak najniższy) wynosi 6.3%.

Problemy zdrowotne:

  • Budowa kufy i czaszki powoduje deformację górnych dróg oddechowych, co wpływa na możliwość oddychania i utrudnia ciężkie ćwiczenia fizyczne.
  • W rasie występuje dysplazja stawów biodrowych i dziedziczne choroby oczu.
  • Rodzice szczeniąt powinni też być przebadani w kierunku dziedzicznej choroby układu nerwowego, objawiającej się między innymi atakami padaczki już w młodym wieku.

Więcej informacji: http://www.dogbreedhealth.com/staffordshire-bull-terrier/