Bulterier

Bulterier

Uznaje się go za protoplastę terierów typu Bull. Jednak jego zachowanie znacznie odbiega od obserwowanego u stafików i amstafów. Bulterier jest bardziej nastawiony na siebie, niż na człowieka. Jeśli nie poświęcimy mu wystarczająco dużo czasu od szczenięcia, może wyrosnąć na psa robiącego wrażenie autystycznego. Możemy wtedy mieć do czynienia z uporczywym wpatrywaniem się w ścianę lub bieganiem za własnym ogonem. Na dworze może podążać w sobie tylko znanym kierunku.

Możemy też mieć psa wesoło reagującego na nasze komendy i propozycje zabaw. Z pewnością warto sobie na to zapracować. Bulteriery można nawet spotkać na zawodach agility lub frisbee. Tak więc potrafią mieć duża energię do pracy.
Nie da się opisać słowami jego charakterystycznego sposobu poruszania się z wesoło zwieszoną głową. Jest to widok niepowtarzalny dla jakiejkolwiek innej rasy.

Generalnie jest on bardzo pozytywnie nastawiony do ludzi. Czasami inaczej odnosi się do psów, jednak rzadko się to zdarza. Trzeba jeszcze pamiętać o jego dużej masie. Cieszący się bulterier może solidnie podbić oko.

Niestety zwłaszcza białe bulteriery mają tendencję do uczuleń objawiających się między innymi lizaniem lub wygryzaniem sierści na łapach.

Fot. Mark Robinson

Fot. Mark Robinson

Historia rasy.

Rasa powstała w czasie największej mody na walki psów, około XVIII i XIX wieku. Krzyżowano wtedy buldogi z terierami, by dodać im zaciętości i waleczności. Z dalszych krzyżówek, w których ważnym kryterium była agresja, waleczność i odwaga wyhodowano staffordshire bull teriera, bulteriera, american staffordshire teriera, pit bull teriera i boston teriera (ten ostatni został psem do towarzystwa). Głównym centrum hodowlanym i areną psich walk było hrabstwo Staffordshire.

Na podstawie książki „Kynologia. Wiedza o psie” Jerzego Monkiewicza i Jolanty Wajdzik.

Zdrowie.

Współczynnik inbredu (powinien być jak najniższy) wynosi 15.2%.

Problemy zdrowotne:

  • Należy unikać egzemplarzy o nosie zbyt „charakterystycznym” dla rasy, gdyż jest on nienaturalny u psów i może powodować różne komplikacje.
  • Zdarzają się odwrócone kły.
  • Rzadko zdarza się dysplazja stawów biodrowych.
  • U miniaturowych bulterierów zdarza się dziedziczne zwichnięcie soczewki oka (rodzice powinni być przebadani pod tym kątem).
  • Nieoficjalne zalecenia klubów rasy to przetestowanie pod kątem głuchoty, chorób serca i chorób nerek.

Więcej informacji: http://www.dogbreedhealth.com/bull-terrier/