Sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy

Ma żywe i wesołe usposobienie. Chętny zarówno do pracy jak i do psot. Jest ciekawy świata. Czasem do tego stopnia, że może go próbować samodzielnie zwiedzać. W USA sznaucery są zaliczane do grupy terierów i tak też potrafią się zachowywać. Nie pogardzą nawet możliwością zapolowania na mysz czy szczura. Czujne. Potrafią szybciej sygnalizować zagrożenie, niż inne psy. Są przy tym bardzo dominujące. Lubią się rządzić nawet nad większymi od siebie psami.
Nie lubią czesania i innych zabiegów pielęgnacyjnych, zwłaszcza przy łapach. Jeśli ich wcześniej do tego nie przyzwyczaimy, potrafią zachowywać się bardzo histerycznie.
Pomimo małej wielkości wymagają zdecydowanego przewodnika.

Fot. Silence

Fot. Silence

Historia rasy.

Sznaucer ten pochodzi od najmniejszej grupy niemieckich psów szorstkowłosych, selekcjonowanych ze względu na niewielki wzrost. Były to psy podwórzowe, trzymane do pilnowania obejść i tępienia gryzoni. Ich czujność pozwalała dobrze wywiązywać się z tych zadań.

Na podstawie książki „Kynologia. Wiedza o psie” Jerzego Monkiewicza i Jolanty Wajdzik.

Zdrowie.

Współczynnik inbredu (powinien być jak najniższy) wynosi 6%.

Problemy zdrowotne:

  • Sierść brudzi się, filcuje i plącze jeśli nie jest regularnie pielęgnowana.
  • Włosy wokół oczu utrudniają widzenie jeśli nie są odpowiednio zadbane.
  • Włosy w uszach mogą zwiększać podatność na choroby kanału usznego.
  • Zapytaj hodowcy o badania rodziców szczeniąt w kierunku dziedzicznej dysplazji stawów biodrowych i dziedzicznych chorób oczu, a także inne testy DNA.

Więcej informacji: http://www.dogbreedhealth.com/schnauzer-miniature/