Siberian husky

Siberian husky

Kocha bieganie i wielkie przestrzenie. Słabo interesuje się człowiekiem. Większość osób sprawiających sobie psa tej rasy nie spodziewa się, że za prześlicznymi dwukolorowymi oczami kryje się tak duża niezależność. Stąd niestety często kończą one na dożywotnim chodzeniu na smyczy. Dlatego właścicieli tych psów szczególnie namawiam do jak najwcześniejszego rozpoczęcia szkolenia, by pies zaczął na nas zwracać jakąkolwiek uwagę. Trzeba bardzo dużo pracy, by pies chciał z nami pracować. Miałem na szkoleniu pana, któremu udało się nauczyć swojego Husky aportowania. Nawet brał on udział w pokazach agility. Jednak uzyskał to dzięki włożeniu w to dużej ilości pracy.
Ciekawe jest, że jeśli chcemy używać takiego psa zgodnie z jego przeznaczeniem, do pracy w zaprzęgu, powinniśmy zająć się wyłącznie treningiem u doświadczonego maszera. Nie możemy w tym przypadku uczyć posłuszeństwa, gdyż jest ono w opozycji do ciągnięcia. Po prostu pies po posłuszeństwie nie nadaje się do zaprzęgu.
Jeśli jednak chcemy mieć psa domowego, szkolenie jest nieodzowne.

Fot. Ritmó

Fot. Ritmó

Historia rasy.

Jest to bardzo stara, pierwotna rasa psów. Występowała we wschodniej Syberii już 3000 lat temu. Psy te były używane do ciągnięcia sań z lżejszym ładunkiem i charakteryzowała je ogromna wytrzymałość. W XX wieku pies tej rasy został sprowadzony na Alaskę do wyścigów psich zaprzęgów, gdzie wygrywał we wszystkich konkurencjach. Rasa zdobyła dzięki temu ogromną popularność. W 1914 roku Norweg Seppala otrzymał kilkanaście siberianów od Amundsena. Miały uczestniczyć w wyprawie na biegun północny. Seppala kontynuował rozwój rasy.

Na podstawie książki „Kynologia. Wiedza o psie” Jerzego Monkiewicza i Jolanty Wajdzik.

Zdrowie.

Współczynnik inbredu (powinien być jak najniższy) wynosi 6.1%.

Problemy zdrowotne:

  • Gęste futro huskych oznacza że nie są one przystosowane do ciepłego klimatu i źle znoszą upały.
  • Hodowcy powinni badać rodziców szczeniąt pod kątem dziedzicznych chorób oczu i dysplazji stawów biodrowych.

Więcej informacji: http://www.dogbreedhealth.com/siberian-husky/