Rottweiler

Rottweiler

Jego wygląd wzbudza szacunek wśród napotkanych osób. Jednak jest to przesympatyczny pies. Chętnie współpracuje z człowiekiem i wręcz czeka na jego polecenia. Po prostu lubi je wykonywać, by być blisko człowieka. Szczególnie dobrze sprawdza się w szkoleniu posłuszeństwa i obrony. Jeśli jest utrzymywany w dobrej kondycji (sprawności) fizycznej, bez problemu przeskakuje przeszkody. Jest to niesamowity widok, gdy tak ciężki i masywny pies niczym piórko unosi się nad kłodą lub ławką w parku. Jednak aby to osiągnąć, trzeba włożyć dużo pracy w trening siłowy i kondycyjny psa. Niestety większość Rottweilerów nie może sobie na to pozwolić z powodu otłuszczenia.

Trzeba pamiętać, że jest to pies obronny, który przy braku prawidłowego nadzoru nad nim, może być niebezpieczny. Potrafi skutecznie pilnować swojego terytorium. Dlatego konieczne jest przejście z nim szkolenia posłuszeństwa.

Fot. Mike Hayes

Fot. Mike Hayes

Historia rasy.

Przodkowie rottweilera żyli w dawnej prowincji rzymskiej, gdzie lud zwany Molosami hodował psy pasterskie i bojowe. Rejon ten był polem wielu walk, podczas których psy podążały za legionami, pasły bydło i strzegły jeńców. Był też pierwszym w historii psem używanym do przenoszenia pieniędzy z targowiska do domu. Umieszczano je w woreczku na szyi psa. Nazwa rasy wywodzi się od miasta Rottweil, położonego nad jednym z dopływów Renu.

Na podstawie książki „Kynologia. Wiedza o psie” Jerzego Monkiewicza i Jolanty Wajdzik.

Zdrowie.

Współczynnik inbredu (powinien być jak najniższy) wynosi 6.7%.

Problemy zdrowotne:

  • Skręt żołądka, występujący u psów o dużej i głębokiej klatce piersiowej. Konieczna jest natychmiastowa interwencja weterynarza.
  • Bardzo wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia dysplazji stawów biodrowych. Rodzice szczeniąt powinni być przebadani pod tym kątem.
  • Występuje też dysplazja stawów łokciowych.
  • Choroby genetyczne oczu, siatkówki i źrenicy, w niektórych przypadkach prowadzące do stopniowej utraty wzroku.
  • Kluby rasy zalecają, by suczki młodsze niż dwuletnie nie miały szczeniąt, by nie rozmnażać suczek częściej niż co 12 miesięcy, oraz by nie miały więcej niż pięć miotów szczeniąt w życiu.
  • Rottweiler jest jedną z ras uznawanych za agresywne. Prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Zezwolenia, takiego nie wydaje się, a wydane cofa się, jeżeli pies będzie lub jest utrzymywany w warunkach i w sposób, które stanowią zagrożenie dla ludzi lub zwierząt. Na podstawie art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia
    1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 111, poz. 724, z późn. zm.2)).

Więcej informacji: http://www.dogbreedhealth.com/rottweiler/