Doberman

Doberman

Energiczny pies kochający ruch. Ma bardzo szybkie reakcje wymagające od właściciela równie szybkich odpowiedzi. Uwielbia ruch, a przy jego dużej chęci współpracy z człowiekiem, można stosunkowo łatwo ujarzmić go ucząc psa aportowania. Inaczej możemy mieć psa nie do opanowania, zanim się nie wybiega.

Dawniej spotykałem dobermany małe o delikatnej budowie, które często były lękliwe. Teraz coraz więcej jest psów potężnych o bardzo twardej psychice. Jest to jedna z nielicznych ras, w której psychika poprawia się. Prawdopodobnie jest to zasługą rygorystycznych testów psychiki przeprowadzanych w kraju będącym kolebką rasy – w Niemczech. Musimy jednak pamiętać, że twardszy pies potrzebuje stanowczego przewodnika. W przeciwnym razie będzie robił z człowiekiem to, co chce.

Fot. Andrea Arden

Fot. Andrea Arden

Historia rasy.

Doberman to rasa młoda, która powstała dopiero pod koniec XIX wieku. Stworzył ją Fryderyk Ludwik Dobermann z Turyngii, który już od 1870 roku krzyżował popularnego wtedy pinczera krótkowłosego z owczarkiem niemieckim, rottweilerem i krótkowłosym wyżłem niemieckim. Z czasem dodano jeszcze manchester teriera i charta. Tak powstał bardzo popularny i dość modny pies obronny i pracujący, chętnie wykorzystywany w policji.

Na podstawie książki „Kynologia. Wiedza o psie” Jerzego Monkiewicza i Jolanty Wajdzik.

Zdrowie.

Współczynnik inbredu (powinien być jak najniższy) wynosi 5.5%.

Problemy zdrowotne:

  • Skręt żołądka wynikający z dużej i głębokiej klatki piersiowej. Wymaga natychmiastowej interwencji lekarza weterynarii.
  • Zapytaj hodowcy o badania genetyczne rodziców szczeniąt w kierunku dysplazji stawów biodrowych i chorób oczu, a także innych chorób dziedzicznych (np. narkolepsji).

Więcej informacji: http://www.dogbreedhealth.com/dobermann/