Dalmatyńczyk

Dalmatyńczyk

Pies o raczej średnim temperamencie, spokojny i opanowany. Zazwyczaj nie sprawia szczególnych kłopotów wychowawczych. Jeśli jednak już się one pojawiają, są spowodowane nieodpowiedzialnym wychowaniem przez osoby oczekujące psa z urodzenia promieniującego inteligencją, czyli tak, jak w filmie „101 dalmatyńczyków”. Oczywiście są one bardzo inteligentne i przy takich oczekiwaniach robią z właścicielem, co chcą.
Film zrobił dużo dobrego dla popularności rasy, jednak poprzez wyidealizowany obraz dalmatyńczyków w filmie, prawdziwe psy często nie spełniają oczekiwań nabywców, którzy w konsekwencji rozpowszechniają złe opinie o tych psach. A szkoda.

Fot. tothalvadi

Fot. tothalvadi

Historia rasy.

Jego pochodzenie nie jest do końca wyjaśnione; być może wywodzi się ze starożytnego Egiptu, może z Indii. Hodowano te psy od dawna, stawiając im coraz to nowe wymagania użytkowe. Były psami myśliwskimi, gończymi, bojowymi. Później używano ich jako psów obronnych, były też psami arystokracji, do towarzystwa (towarzyszyły powozom konnym i jeźdźcom). Ostatecznie zostały psami pokojowymi. Pierwszy Klub Dalmatyńczyka powstał w Niemczech w 1920 roku, a w Anglii w 1925 roku.

Na podstawie książki „Kynologia. Wiedza o psie” Jerzego Monkiewicza i Jolanty Wajdzik.

Zdrowie.

Współczynnik inbredu (powinien być jak najniższy) wynosi 6%.

Problemy zdrowotne:

  • Zagrożenie skrętem żołądka występujące u ras o głębokiej klatce piersiowej. Wymaga natychmiastowej interwencji weterynarza.
  • Hodowca powinien przebadać rodziców szczeniąt w kierunku dysplazji stawów biodrowych i kamieni moczowych (wiele dalmatyńczyków jest nosicielami zmutowanego genu powodującego bolesne kamienie moczowe, ryzyko uszkodzenia nerek i śmierci, szczególnie u samców). Niedawne dodanie krwi pointera przywróciło prawidłowy gen, jednak krzyżówka ta nie jest jeszcze popularna.
  • Kluby ras zalecają testy w kierunku dziedzicznej głuchoty, odradzają rozmnażanie suczek młodszych niż dwuletnie i rozmnażanie ich częściej niż raz na 12 miesięcy; zalecają też by suczka miała nie więcej niż cztery mioty w życiu.

Więcej informacji: http://www.dogbreedhealth.com/dalmatian/