Owczarek australijski Aussie

Owczarek australijski Aussie

Z wyglądu podobny do Border Collie. Jednak ich zachowanie i sposób pracy są odmienne. Aussie jest spokojniejszy, aczkolwiek potrafi pracować bardzo dynamicznie. Przy pokonywaniu przeszkód ma stosunkowo krótki wyskok i dzięki temu sprawniej zakręca.
Ogólnie są to psy bardzo sympatycznie. Niekiedy można niestety spotkać osobniki lękliwe.

Fot. Carl & Tracy Gossett

Fot. Carl & Tracy Gossett

Historia rasy.

Owczarek australijski jest mieszanką wielu pokoleń psów osadników, przybywających z różnych stron do Australii, być może także do Ameryki skąd przywędrowały do Australii w czasie Gorączki Złota.  Psy te strzegły owiec hodowanych przez osadników już od XVII wieku. Owczarek australijski jest też podobny do dzisiejszego owczarka angielskiego (rasa uznawana wyłącznie przez jej własny klub w USA), a także do pirenejskiego, który mógł być przywieziony przez emigrujących Basków. W 1996 roku owczarek australijski został wstępnie uznany przez FCI.

Więcej informacji: http://www.aussie.fc.pl/aussie/aussie_historia.html

Zdrowie.

Problemy zdrowotne:

  • Choroby genetyczne od dawna występują w rasie owczarek australijski. Wszystkie reproduktory oraz suki hodowlane powinny mieć oczy przebadane przez weterynarza okulistę pod kątem chorób genetycznych, które to badanie ważne jest przez rok.
  • Szczenięta powinny przejść badanie oczu przez weterynarza okulistę w wieku 5-8 tygodni.
  • Wszystkie reproduktory oraz suki hodowlane powinny mieć prześwietlone biodra pod kątem dysplazji (w wieku nie mniej niż 18 miesięcy) a wynik badania powinien być wpisany do rodowodu przez specjalistę.
  • Dorosłe psy powinny być przebadane pod kątem chorób genetycznych przynajmniej raz w życiu.
  • Hodowcy w Polsce mogą przyłączyć się do programu „Zdrowy Aussie”.

Więcej informacji: http://www.aussies-in-poland.com/zdrowy_aussie.htm