Border collie

Border collie

Uwielbia pracować. Chętnie wykonuje polecenia właściciela, czym zyskał sobie opinię najinteligentniejszej rasy psów. Muszę jednak powiedzieć, że nie wykazuje się przy tym szczególną inwencją. Border wykona zadanie poprawnie tylko wtedy, gdy dokładnie pokażemy mu, o co nam chodzi. Na przykład w agility trzeba więcej czasu poświęcić na to, by nie przebiegał pod pierwszą przeszkodą, gdyż czekając na start przyczaja się i obniża głowę. Jeśli wtedy nie damy mu uniesioną ręką sygnału do startu, niedoświadczony Border przebiegnie dołem.
Jeśli mamy takiego psa pracującego i nie zapewnimy mu zajęcia, on sobie sam je znajdzie. Dlatego decydując się na Bordera powinniśmy mieć wcześniej zaplanowaną aktywność dla niego. Najczęściej ćwiczy się z nimi pasienie owiec, frisbee i agility. Trzeba jednak wiedzieć, że czasami instynkt pasienia jest u Borderów tak silny, że potrafi skutecznie utrudnić uprawianie innych sportów. Słyszałem o przypadku, w którym Border wpuszczony na tor przeszkód zajmował się jedynie pasieniem przeszkód. Są to jednak sporadyczne przypadki. Jeśli jednak nic im się nie zaproponuje, potrafią zaganiać w stado praktycznie wszystko: ludzi, psy, a czasem nawet pojazdy lub fale na kałużach.

Fot. Jeff Meade / Irish Philadelphia Photo Essays

Fot. Jeff Meade / Irish Philadelphia Photo Essays

Historia rasy.

Już w średniowieczu znano i ceniono psy tego typu w Szkocji. Można zobaczyć go na portretach z XI wieku i chociaż istniały jeszcze wcześniej, to nowoczesną hodowlę i selekcję rozpoczęto dopiero na początku XIX wieku. Psy te pochodzą z terenów pogranicznych między Szkocją a Anglią i stąd pochodzi nazwa rasy.

Na podstawie książki „Kynologia. Wiedza o psie” Jerzego Monkiewicza i Jolanty Wajdzik.

Zdrowie.

Współczynnik inbredu (powinien być jak najniższy) wynosi 3.4%.

Problemy zdrowotne:

  • Zapytaj hodowcy o badania genetyczne rodziców szczeniąt w kierunku dziedzicznej dysplazji stawów biodrowych i dziedzicznych chorób oczu (występuje kilka chorób oczu powodujących różne dolegliwości lub postępujący zanik wzroku).
  • Kluby rasy badają też psy w kierunku dziedzicznej głuchoty.

Więcej informacji: http://www.dogbreedhealth.com/border-collie/