Biały owczarek szwajcarski

Biały owczarek szwajcarski

Jest to bardzo młoda rasa dopiero niedawno wstępnie uznana przez FCI. Wywodzi się ona ze znanych nam owczarków niemieckich. Twórca tej rasy, rotmistrz von Stephanitz, nie uznawał psów o umaszczeniu białym. Dlatego szczenięta o tej maści były usuwane z hodowli. Znaleźli się jednak miłośnicy tych psów, którzy postanowili stworzyć odrębną rasę. Początkowo znany był pod nazwą Białego owczarka kanadyjskiego, gdyż kanadyjski klub zrzeszał hodowców z kanady i USA. Ostatecznie udało się zarejestrować go w FCI z pomocą Szwajcarii, stąd też dzisiejsza nazwa rasy.

W zachowaniu jest on łagodny, skory do zabaw. Ma dobry kontakt z człowiekiem. Jednak psy tej rasy potrafią mieć delikatną psychikę.

Fot. niki385434

Fot. niki385434

Historia rasy.

Pierwsze doniesienia związane z białymi owczarkami pochodzą z XIX wieku. Wiadomo że pochodzą od owczarków niemieckich, ale ogólnie pochodzenie tej rasy nie jest w pełni udokumentowane. W roku 1882, na wystawie psów w Hanowerze, zaprezentowano jednolicie białego, krótkowłosego owczarka o imieniu Greiff (ur. 1879). Niestety obecnie nic nie wiadomo o jego przodkach. Na kolejnej wystawie psów, w 1887 roku, Greiffowi towarzyszyły dwie córki, równie białe Greiffa i Russin.Pierwszym uznanym psem był Lobo, urodzony w 1966 roku w Ameryce, którego potomstwo rozprzestrzeniło się po całej Europie.

Zdrowie.

Problemy zdrowotne:

  • Problemy wynikające z budowy i anatomii w tej rasie nie są znane.