Buldożek francuski

Buldożek francuski

Mały gladiator. Pewny siebie. Często popada w niezamierzone konflikty z innymi psami, które są spowodowane charakterystycznym charczeniem wynikającym z krótkiej budowy nosa. Dźwięk ten jest odbierany przez innych współplemieńców jako warczenie, czyli grożenie, co może spotkać się z agresją napotkanych psów . Dlatego musimy być czujni przy poznawaniu nowych kompanów. Trzeba pamiętać, iż charczenie może się nasilać w cieplejsze dni lub gdy buldożek jest zmęczony.
Krótki nos też jest powodem słabego znoszenia upałów. Tak więc latem trzeba szczególnie dbać o to, by pies się nie przegrzał. Nawet zbyt długa jazda w upalny dzień samochodem przy otwartych oknach może zakończyć się tragicznie.
Pomimo swojego krótkiego nosa chętnie wynajduje pozostawione na drzewach lub w trawie ogłoszenia innych psów.
Przeważnie lubi pracować za smakołyki. Jednak ćwiczenia nie mogą trwać zbyt długo, gdyż psy tej rasy mają tendencje do zwracania ich, co kończy ich zainteresowanie pracą.

Fot. halahmoon

Fot. halahmoon

Historia Rasy.

Rasa ta wywodzi się z angielskich psów bojowych, ale szybko przekształciła się w rasę do towarzystwa. Przedostały się do Francji wraz z angielskimi tkaczami, którzy pracowali w XIX-wiecznych fabrykach koronek w Normandii. Szybko zdobył uznanie Francuzów, zwłaszcza w Paryżu. Z czasem, aby zwiększyć jego walory użytkowe, z powoceniem skrzyżowano buldożka z terierami i z mopsem. Dziś miłośnicy rasy również sugerują krzyżówkę z mopsem.

Na podstawie książki „Kynologia. Wiedza o psie” Jerzego Monkiewicza i Jolanty Wajdzik.

Zdrowie.

Współczynnik inbredu (powinien być jak najniższy) wynosi 5.3%.

Problemy zdrowotne:

  • Buldożek francuski ma skrócony nos i związane z tym deformacje kufy i czaszki. Może to powodować problemy z oddychaniem i czasem zapadanie się tchawicy.
  • Kształt głowy może również oznaczać przedłużone podniebienie miękkie, co także utrudnia oddychanie.
  • Zwężony nos również stwarza problemy z dostateczną ilością tlenu.
  • Buldożek ma trudności z dyszeniem, co może wywołać przegrzanie.
  • Może wystąpić rozszczep podniebienia.
  • Suczki miewają trudne porody, ze względu na dużą głowę szczenięcia i wąską miednicę matki.
  • Wielkość i kształt oczu sprawiają że są one podatne na niektóre choroby.
  • Rodzice szczeniąt powinni być przebadani w kierunku dysplazji stawów biodrowych i dziedzicznej katarakty.
  • Buldożek francuski jest jedną z 15 ras wskazanych przez Kennel Club do szczególnej obserwacji ze względu na budowę fizyczną która może powodować problemy zdrowotne.

Więcej informacji: http://www.dogbreedhealth.com/french-bulldog/