Wyżeł niemiecki

Wyżeł niemiecki

Bardzo sympatyczny i układny. Chętnie współpracuje z człowiekiem. Robi to w sposób spokojny i opanowany. Nie wykazuje przy tym szczególnego entuzjazmu. Generalnie nie sprawiają większych problemów w szkoleniu. Nie potrafię jednak nic powiedzieć na temat jego pracy na polowaniu, gdzie wyżły mają największe zastosowanie, gdyż nie zajmuję się tym tematem. Jednak z obserwacji psów, które do mnie trafiły, mogę zarekomendować je jako miłych towarzyszy człowieka.

Fot. Geraint Morgan

Fot. Geraint Morgan

Historia rasy.

Wyżły niemieckie (wszystkie odmiany) pochodzą od hodowanych w XVII i XVIII wieku włoskich, francuskich i hiszpańskich psów tropiących i posokowców. Na przełomie XIX i XX wieku dodano krew pointera i innych psów, uzyskując wszechstronnego, lekkiego psa. Później krzyżowano go z kolejnymi rasami, by uzyskać kolejne odmiany sierści. Cały czas jednak liczyły się walory użytkowe tych psów, które do dziś są obecne w rasie.

Na podstawie książki „Kynologia. Wiedza o psie” Jerzego Monkiewicza i Jolanty Wajdzik.

Zdrowie.

Współczynnik inbredu (powinien być jak najniższy) wynosi 5.3% (krótkowłosy) i 4.3% (szorstkowłosy).

Problemy zdrowotne:

  • Skręt żołądka występujący u ras o dużej i głębokiej klatce piersiowej (konieczna natychmiastowa interwencja weterynarza).
  • Dysplazja stawów biodrowych i postępujący zanik siatkówki (PRA).
  • Rodzice szczeniąt powinni być przebadani w kierunku choroby von Willebranda, hemofilii typu B (wyżeł szorstkowłosy) i dziedzicznej choroby oczu powodującej nietolerancję jasnego światła (wyżeł krótkowłosy).
  • Nieoficjalne zalecenia klubów rasy wskazują by suczki nie były rozmnażane w wieku poniżej dwóch lat i nie posiadały więcej niż cztery mioty szczeniąt w życiu (wyżeł krótkowłosy).

Więcej informacji – wyżeł krótkowłosy: http://www.dogbreedhealth.com/german-shorthaired-pointer/

Wyżeł szorstkowłosy: http://www.dogbreedhealth.com/german-wirehaired-pointer/