Rhodesian Ridgeback

Rhodesian Ridgeback

Lubią ciepło. W domu uwielbiają się przytulać do kaloryferów. Szukają też kontaktu z człowiekiem, przy czym bardzo często kładą pysk na kolanach właściciela. W ten sposób pokazują, że są najważniejsze.
Swoją niezwykłą inteligencję próbują wykorzystywać wciągając domowników lub inne zwierzęta w swoje zabawy. Nieraz są one bardzo nietypowe. Widziałem takiego Rhodesiana, który nauczył inne psy zabawy w łapanie się za żuchwy. Pies złapany czuł się bezradny.
Rasa ta charakteryzuje się bardzo szybkim odskokiem w momencie zagrożenia. Poza tym ich inteligencja powoduje, iż trzeba sporo się nakombinować, by nauczyć go przychodzenia na komendę. Dlatego bezwzględnie wymagają szkolenia.

Fot. Ruben Edelman

Fot. Ruben Edelman

Historia rasy.

Psy z charakterystyczną dla rhodesianów pręgą na grzbiecie żyły w Afryce już 4000 lat p.n.e. Świadczą o tym rysunki i malowidła naskalne. Prawdopodobnie wywędrowały one z Egiptu towarzysząc Hotentotom w ich wędrówce na południe, do współczesnej Rodezji. Potwierdzają to wykopaliska z 1936 roku, kiedy to znaleziono trzy hotentockie psy z zachowaną pręgą na grzbiecie, a nawet charakterystyczną czerwonozłotą sierścią. Pierwszy klub tej rasy powstał w Afryce w 1922 roku, a niedługo później pierwsze psy wyruszyły do Europy.

Na podstawie książki „Kynologia. Wiedza o psie” Jerzego Monkiewicza i Jolanty Wajdzik.

Zdrowie.

Współczynnik inbredu (powinien być jak najniższy) wynosi 5.9%.

Problemy zdrowotne:

  • Pręga na grzbiecie jest rezultatem mutacji, która może prowadzić do tzw. „torbieli skórzastej”. Jest to wada rozwojowa polegająca na niezupełnym oddzieleniu się skóry od kręgosłupa. Jest leczona operacyjnie. Osobników z tą wadą nie należy rozmnażać.
  • Istnieje ryzyko skrętu żołądka występujące u psów o głębokiej klatce piersiowej.
  • Rodzice szczeniąt powinni być przebadani w kierunku dysplazji stawów biodrowych, łokciowych i dziedzicznej mielopatii degeneracyjnej (choroba rdzenia kręgowego).
  • Nieoficjalne wytyczne klubów rasy zalecają, by szczenięta były zbadane pod kątem torbieli skórzastej, suczki młodsze niż dwuletnie nie powinny mieć potomstwa, nie powinny mieć więcej niż trzy mioty szczeniąt w życiu, ani więcej niż jeden miot w ciągu 12 miesięcy.

Więcej informacji: http://www.dogbreedhealth.com/rhodesian-ridgeback/