Labrador Retriever

Labrador Retriever

Jest to skrzyżowanie czołgu z odkurzaczem – uwielbia wyprowadzać człowieka na spacer urywając mu rękę, przy czym nie pogardzi żadnym kąskiem. Jest na tyle łakomy, że może nawet połykać różne rzeczy zanim sprawdzi, co to jest. Wszystko po to, byśmy przypadkiem mu tego nie zabrali. Jednak zaletą jego żarłoczności jest ogromna chęć do pracy. Oczywiście za smakołyki. Dlatego można go nauczyć wszystkiego, a przynajmniej prawie wszystkiego.

W kontaktach z innymi psami potrafi być bardzo natarczywy. Często zdarza się radosne zdeptanie mniejszego psa, w skutek czego małe psy zaczynają bać się Labradorów. Z kolei zdeptanie twardszego psa może skończyć się agresją drugiej strony spowodowaną naruszeniem osobistej strefy bezpieczeństwa. Tak więc aby nasz pies nie robił swoją radością krzywdy innym oraz by ustrzec go przed agresywnymi zachowaniami, powinniśmy nauczyć go kulturalnego witania się z innymi psami. Jest to ważnym elementem wyszkolenia psa.

Zgodnie z nazwą rasy, jest to przede wszystkim aporter (z angielskiego: Retriever – aportować). Jednak to wcale nie znaczy, że taki pies będzie od urodzenia aportował. Po prostu Labrador bardzo interesuje się przedmiotami, lubi je trzymać w pysku, a czasem sprawdza, co jest w środku. Dzięki tym skłonnościom jesteśmy w stanie bardzo łatwo nauczyć go przynoszenia przedmiotów, np. za smakołyki.

Jest to bardzo twardy pies, na których trudno zrobić wrażenie. Najczęstszymi problemami, z jakimi przychodzą do mnie ich właściciele, to ciągnięcie na smyczy oraz uciekanie do kumpli. Zdarzają się również zachowania agresywne psów (samców) do napotkanych kolegów. Tak więc pomimo obiegowej opinii, że Labrador jest z urodzenia wyszkolony, zachęcałbym do pracy z nim od szczeniaka.

Fot. Pete Markham

Fot. Pete Markham

Historia rasy.

Wywodzi się od nowofunlanda krzyżowanego w XIX wieku z pointerem, bloodhoundem i irish water spanielem. Labradory były też nazywane psami Św. Jana. Używano ich do pracy na kutrach rybackich, przy wyciąganiu sieci i różnych przedmiotów z wody, a nawet ratowaniu tonących. W takiej pracy przydawała się jego twardość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne; szczególnie zimną wodę.

Zdrowie.

Współczynnik inbredu (powinien być jak najniższy) wynosi 6.4% .

Problemy zdrowotne:

  • Rodzice szczeniąt powinni być przebadani w kierunku dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz dziedzicznych chorób oczu.
  • Skłonność do nadwagi może zwiększać u tych psów problemy zdrowotne w starszym wieku.

Więcej informacji: http://www.dogbreedhealth.com/labrador-retriever/