Cocker spaniel angielski

Cocker spaniel angielski

Jest to pies myśliwski, który uwielbia buszować po trawach i krzakach w celu wyszukiwania różnych zapachów. Mimo to chętnie współpracuje z człowiekiem. Nasza klubowa spanielka już kilkakrotnie startowała w Mistrzostwach Świata Agility. Trochę w bieganiu przeszkadzają jej wielkie uszy. Potrafią one przysłonić psu właściciela i sygnały podawane przez niego, co może spowodować, iż pies biegnie na inną przeszkodę, niż powinien. Jednak praca z nim jest po prostu przyjemnością.
Należy wystrzegać się psów tej rasy w kolorze czerwonym (rudym), gdyż często występuje u nich defekt genetyczny powodujący napady agresji – przeważnie do właścicieli. Niekiedy spotyka się to również u odmiany czarnej. Zachowania tego można się pozbyć w procesie szkolenia, lecz każda osoba, do której taki pies jest agresywny, musi być w stanie odpowiednio podporządkować sobie psa. Problem jest w przypadku posiadania dzieci, gdyż im trudno jest dominować nad takim psem.
Ogólnie, jeśli nie trafimy na wadliwego osobnika, są one bardzo sympatyczne. Polecam tricolory i inne kombinacje z białym.

Fot. misscrabette

Fot. misscrabette

Historia rasy.

Rasa wywodzi się od angielskich psów do polowania na słonki (ang. „cock”) i jest najmniejszym wśród spanieli myśliwskich. Słonka zwyczajna to leśny ptak wędrowny, do polowań na niego spaniele były przystosowane w Anglii. Po przewiezieniu do Ameryki, zmieniono nieco spaniela tak by lepiej nadawał się do polowań na amerykańskie zwierzęta leśne. Przed rokiem 1870, jedynym kryterium wymaganym do uznania psa za „cocker spaniela” była waga niższa niż 25 funtów (11,4 kg). Większe psy uznawano za rasę springer spaniel.

Zdrowie.

Współczynnik inbredu (powinien być jak najniższy) wynosi 9%.

Problemy zdrowotne:

  • Długi włos łatwo się plącze i filcuje, więc powinien być regularnie pielęgnowany.
  • Długie uszy i długa sierść na nogach zatrzymują nasiona, insekty i brud, dlatego trzeba je codziennie przeglądać.
  • Są podatne na infekcje uszu, podrażnienia i bolesne zapalenia.
  • Zapalenia skóry warg i choroby oczu spowodowane ich specyficzną budową.
  • Rodzice szczeniąt powinni być przebadani w kierunku dziedzicznej dysplazji stawów biodrowych, dziedzicznych chorób oczu (m.in. progresywnego zaniku siatkówki – PRA), dziedzicznej choroby nerek i genu merle (merle to rodzaj umaszczenia; ten gen może być powiązany z dziedzicznymi chorobami genetycznymi).

Więcej informacji: http://www.dogbreedhealth.com/cocker-spaniel/