Dog niemiecki

Dog niemiecki

Pies bardzo duży, spokojny, znający swoją wartość i siłę. W zachowaniu przypomina molosa, który nie musi nikomu pokazywać swojej wyższości. Chyba, że ktoś inny wyprowadzi go z równowagi. Wtedy może być niebezpieczny. Zdarza się to rzadko, jednak trzeba być zawsze gotowym, by zapobiec nieodpowiedniemu zachowaniu. Dlatego warto wcześniej przećwiczyć umiejętność kontroli jego zachowania.
Z uwagi na swoją budowę, a zwłaszcza długie nogi, potrafi być niezgrabny przy próbie wykonywania ewolucji. W końcu nie tak łatwo jest zatrzymać lub zmienić kierunek tak dużej masy opartej na długich nogach. Za to w spokojnym ruchu na smyczy wygląda imponująco.
Dogi to psy chętnie utrzymujące kontakt z człowiekiem. Aczkolwiek przy takiej masie trudno jest od nich oczekiwać dużej energii w pracy.

Fot. Nick Cavanagh

Fot. Nick Cavanagh

Historia rasy.

Jest to jedna z najstarszych ras. Wizerunek psa o wyglądzie doga odnaleziono na płaskorzeźbie ze świątyni babilońskiej datowanej na 2000 rok p.n.e. Psy tego typu istniały w Mezopotamii i Egipcie, wykazują też duże podobieństwo do dogów tybetańskich. Psy molosowate bardzo rozwinięto w Niemczech, gdzie wykształcono z nich wiele ras: doga niemieckiego, bernardyna, rottweilera, doga de Bordeaux, rottweilera. Współczesny dog niemiecki jest krzyżówką bullenbeissera (potomka doga tybetańskiego) z chartami.

Na podstawie książki „Kynologia. Wiedza o psie” Jerzego Monkiewicza i Jolanty Wajdzik.

Zdrowie.

Współczynnik inbredu (powinien być jak najniższy) wynosi 5.7% .

Problemy zdrowotne:

  • Skręt żołądka jest bardzo popularny w tej rasie, ze względu na selekcję w kierunku dużej i głębokiej klatki piersiowej. Szacuje się, że zdarza się u 42% przedstawicieli rasy. Wymaga natychmiastowej interwencji weterynarza.
  • Powieki w wewnętrznym kąciku oka odwijają się tworząc „kieszeń”, w której może zbierać się brud i bakterie, prowadząc do podrażnień i chorób oczu.
  • Zapytaj hodowcy o badania w kierunku dysplazji stawów biodrowych, łokciowych i chorób serca.
  • Suczki młodsze niż dwuletnie nie powinny mieć potomstwa.

Więcej informacji: http://www.dogbreedhealth.com/great-dane/